Cestovný lístok prosím ..

Autor: Lucia Štefaňáková | 16.3.2015 o 7:00 | (upravené 16.3.2015 o 7:24) Karma článku: 3,45 | Prečítané:  609x

Zopár centimetrov priestoru. Ale len zopár! Kufor vedľa kufra. Hlava na hlave. Skupina mladých zahraničných turistov popíja a užíva si výlet. V prepravnej klietke bojuje so strachom dezorientovaná mačka. Stiesnené priestory chodby vyvolávajú nepokoj v mysli staršej pani. Veľké množstvo ľudských bytostí a mnoho odlišných pocitov. V takomto duchu sa niesla moja prvá jazda vlakom po zavedení bezplatnej dopravy pre študentov.

 

Po pravde, za rok a pol štúdia v Brne a cestovania (zväčša každý víkend) domov som zažila rôzne cesty. Od pohodlného cestovania v kupéčku, cez rozhovory s turistom z Talianska až k sedeniu v priestoroch chodby. Ale tak ako bol plný vlak dňa 17.novembra, v deň spustenia bezplatnej dopravy pre študentov a dôchodcov, som nezažila. V podstate som mala šťastie, že som sa do vlaku vôbec zmestila. Odvtedy prešiel nejaký ten čas. Niektorí ľudia túto zmenu schvaľovali, iní boli zásadne proti. Viedli sa rôzne diskusie. Viedli...

Pravidlá hovoria, že pri ceste do Brna musím nahlásiť presný vlak, ktorým sa chystám cestovať. Keďže dopredu nikdy neviem, kedy sa vrátim späť, kupujem si jednosmerný lístok.  Žiaľ v jeden nedeľný deň, keď som sa pokúšala kúpiť si lístok aj na cestu späť, som sa stretla s neochotným pánom za priehradkou. V tú dobu som ešte nevedela, že musím nahlásiť aj čísla vlakov pri spiatočnom lístku. Dotyčný pán pravdepodobne nemal dobrý deň a nasledovala  rozporuplná konverzácia. Keď sa ma pán predavač opýtal na čísla vlakov späť a povedala som mu, že čísla neviem, ale viem mu povedať presný čas odchodov z Brna a potom z Bratislavy zopakoval mi, že on chce čísla vlakov. Keď som mu teda povedala nech to nechá tak, že si zoberiem len jednosmerný lístok, neochotne vzal papier položený vedľa seba a pozrel sa aké čísla majú tie vlaky. Čo ma však najviac zarazilo bol jeho slovný prejav pri tom ako mi podával lístok: „ Máte to síce na h*vno, ale sama ste si to vybrali.“ Pri tom ako som si kontrolovala, čo mi pán „ochotný“ predajca dal za lístok som zistila, že mi dokonca dal lístok na vlaky v nezmyselnom poradí. Lístok na rýchlik z Bratislavy bol uvedený v čase, v ktorom som dokonca ani nevyrazila vlakom z Brna. Takže som sa nakoniec musela zastaviť pri priehradke na stanici v Bratislave, vysvetliť že mám chybu v lístku a požiadať o nový. Našťastie vlaky nemeškali a ja som tieto záležitosti stihla vybaviť v priebehu času, ktorý som mala na prestup.

Po tejto negatívnej skúsenosti som si spomenula  ako mi pri jednom rozhovore  kamarátka spomínala nákup cestovného lístka cez internet. A tak som si jeden deň povedala, že to vyskúšam.

Registrácia prebehla pomerne ľahko. Po pár minútach som sa ako tak vedela orientovať na stránke, a tak som sa preklikala ku kúpe lístka. V niektorých krokoch som úplne nerozumela prečo sa mi naúčtovali namiesto jedného eura dve, potom tri, ale nakoniec som vyhrala boj s internetovým systémom a úspešne kúpila cestovný lístok. Dokonca mi bol zaslaný v PDF forme na e-mail, odkiaľ som si ho jednoducho stiahla do telefónu.

Avšak pozor! Za najväčšie pozitívum považujem to, že pri kontrole lístkov stačilo, keď som si otvorila dokument, priblížila obrazovku na QR kód môjho cestovného dokladu, ukázala občiansky preukaz a preukaz ŽSSR. Nemusela som hľadať v taške žiaden lístok. Stačilo iba pár klikov v mobile.

Po kontrole lístka som premýšľala, koľko či už stromov alebo financií, by sa dalo ušetriť, keby s elektronickým lístkom cestovalo viac ľudí. Samozrejme rozumiem, že nie všetci majú smartfóny, hoci sa postupne ich množstvo zvyšuje. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť..

Avšak verím, že ľudstvo bude postupne technológiu a rôzne vymoženosti využívať správne. Dúfam v to, že sa ňou nenechá ovládnuť, ale moc bude pevne držať vo svojich opratoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?