Svet očami detí

Autor: Lucia Štefaňáková | 20.7.2015 o 7:06 | Karma článku: 6,38 | Prečítané:  218x

„Deti! Flašky s vodou do batohov, šiltovky na hlavy a postavte sa do dvojradu!“ povedala som ráznym hlasom. Dva, štyri, šesť, osem, desať. Dobre sme všetci. Vyrážame na obed. 

S príchodom leta sa mi naskytla možnosť brigádovať v dennom detskom tábore. Skvelá skúsenosť, ktorá ma veľa naučila a prinútila zamyslieť sa.

„Pani animátorka pozerali ste včera večerníček?“ opýtal sa ma jeden veľmi milý a inteligentný chlapček, ktorý zbožnuje čítanie kníh. Vzhľadom na môj vek bola moja odpoveď záporná, hoci, keď sa nad tým teraz pri písaní zamýšľam, pozrieť si večerníček by prospelo nejedenému dospelákovi. Často sme zavalení vecami bežného dňa a „vypnutie“ v podobe vrátenia sa do detských čias, by mohlo prospieť ľudskej duši. Avšak neostalo len pri tejto otázke. Medzi deťmi sa rozprúdila diskusia na tému oni a večerné rozprávky. Jeden z chlapcov rázne povedal, že večerníček si pozrie iba vtedy, ale vážne iba vtedy (presvedčivo to zdôraznil), keď v telke nič iné nejde. Iné dievčatko sa pochválilo, že večerníčky zásadne nesleduje, ale každý večer sa hrá na iPad-e. Našťastie malý Danko nesklamal a ubezpečil ma, že on pozeráva večer dokonca dve rozprávky. Na moje prekvapenie jednu z nich som dokonca poznala. Kto zo starších ročníkov by predsa nepoznal Lolka a Bolka? ;)

Voľba budúceho povolania

Pri čakaní na desiatu sme si čas skracovali rozprávaním sa a hádaním povolaní, ktoré deti znázorňovali pantomímou. Fascinuje ma, aký pohľad majú na svet.  Napríklad môj malý bratranec zbožnuje stromy. Hráva sa, že choré stromy ošetruje. Keď sme s deťmi v tábore vyčerpali hádanky, prišla na rad otázka ich vysnívaného povolania. Futbalisti, hokejisti, šéfkuchári, ale i učiteľky či lekárky. Vystriedali sa rôzne profesie. Záver bol však jednoznačný, najviac detí by sa chcelo stať architektom. Na otázku, či niekto chce byť smetiar, mi deti rázne a jednohlasne odpovedali nie. Jeden odvážlivec sa chce stať prezidentom. A prečo? Vysvetlenie je jednoduché. Chce predsa bývať v prezidentskom paláci. Jedna zo zaujímavých odpovedí bola od dievčatka, ktoré síce nevie čím chce byť, ale vie, že po ocinovi zdedí firmu, v ktorej bude ako veľká pracovať.

 „Pozrime sa, ako pekne si nakreslil autobus, Jurko,“ pochválila som veľmi podarenú kresbu. „Vieš, snažím sa ísť za svojím snom autobusára. Doma mám celú sadu autobusov, s ktorými sa hrávam a dokonca mám v izbe aj svojich zamestnancov, ktorí pracujú pre môj podnik,“ nadšene odpovedal chlapec.

Vedeli ste to?

Jednoduché, ale čarovné hádanky.

Viete, čo sa stane, keď stíhačke odpadne krídlo? Nestíha..

A viete, čo sa stane chobotnici, keď jej odpadne chápadlo? Nechápe..

Myšlienka na zamyslenie

Ako tak hľadím na deti a ubezpečujem sa, že sú všetci v poriadku, hrajú sa a niektorí ešte olovrantujú, príde za mnou malá Lenka a povie mi:„Lucka, vedela si jednu vec? Keď si myslíš, že svet je krásny, tak aj je. Keď si myslíš, že svet je škaredý, tak aj je. Keď si myslíš, že budeš zdravý, tak aj budeš zdravý. Hlavne musíš myslieť pozitívne, aby sa to stalo!“ Popravde, na chvíľu mi vypadli všetky slová. Nečakala som takúto myšlienku od osemročného dievčatka.

Nedávno som prečítala rozprávku venovanú dospelým. Zaujala ma v nej jednoduchá myšlienka: „Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“ Niet nad pocit, keď k vám pride štvorročný chlapec s púpavou v ruke a povie, že vás má rád. Vtedy človek pochopí, aký je život krásny, neviditeľne krásny...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?